Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska jest jednym z najpopularniejszych celów turystów udających się w Bieszczady. Popularnością bije ją tylko Tarnica, a to i zapewne ze względu na bycie najwyższym szczytem Bieszczad. Połonina Wetlińska jest typowym bieszczadzkim grzbietem górskim, ciągnącym się od Smereka (1222 m) przez Przełęcz Orłowicza, aż do Doliny Porowczy oddzielającej ją od masywu Połoniny Caryńskiej. Grzbiet Połoniny Wetlińskiej ma, poza wspomnianym już Smerekiem, kilka kulminacji:

 • Roh (1255 m)
 • Osadzki Wierch (1253 m)
 • Hasiakowa Skała (1228 m)
 • Hnatowe Berdo (1187 m)
 • Szare Berdo (1108 m)
Połonina Wetlińska - Hasiakowa Skała
Schronisko PTTK „Chatka Puchatka”, na Połoninie Wetlińskiej, znajdujące się pod Hasiakową Skałą (1228 m n.p.m.)

Swoją popularność Połonina Wetlińska zyskała z kilku powodów. Ale zapewne najważniejszym z nich są niesamowite walory widokowe prawie całego grzbietu Połoniny Wetlińskiej, pozwalające podziwiać Połoninę Caryńską na Wschodzie z Bukowym Berdem i Tarnicą na dalszym planie i jeszcze dalej ukraińskie połoniny i szczyty. W kierunku południowym roztaczają się piękne panoramy na (patrząc od wchodu) Małą i Wielką Rawkę, Dział, Kremenaros, Rabią Skałę, Jawornik. Kierując wzrok na północ, możemy podziwiać dolinę Sanu i pasma znajdujące się tuż za nią z pasmem Otrytu na czele. Widoki jakie może nam zapewnić przy dobrej pogodzie wędrówka grzbietem Połoniny Wetlińskiej śmiało można nazwać zapierającymi dech w piersi, niezależnie od pory roku. Jednak przez większość ze stałych bywalców, za najpiękniejsza porę w tym regionie uznawana jest jesień z niesamowita gamą kolorów i inwersjami, pozwalającymi dojrzeć nawet odległe Tatry.

Kolejnym powodem niesamowitej popularności tego masywu jest zapewne położenie i możliwość szybkiego wspięcia się tam, dzięki wytyczeniu krótkiego szlaku z Przełęczy Wyżnej, biegnącego do jeszcze jednej atrakcji tego masywu którą jest Schronisko PTTK na Połoninie Wetlińskiej, popularnie zwane „Chatka Puchatka”, które ze względu na położenie oferuje bardzo niski standard (brak elektryczności, bieżącej wody, kanalizacji). Pomimo zajmowania co roku jednego z ostatnich miejsc w rankingu schronisk górskich, sporządzonym przez polski magazyn turystyki górskiej n.p.m., schronisko na Połoninie Wetlińskiej cieszy się nieustającą popularnością, ze względu na magiczne widoki, zarówno dniem jak i nocą.


Grzbiet masywu Połoniny Wetlińskiej (od Hasiakowej Skały do Przełęczy Orłowicza)


Grzbiet Połoniny Wetlińskiej jest typową bieszczadzką połoniną, porośniętą na południowej, dobrze nasłonecznionej stronie, bujnymi trawami i na północnej borówką. Niższe partie, poniżej 1050m, zwłaszcza północne stoki porastają lasy bukowe.

Na Połoninę Wetlińską można dotrzeć kilkoma szlakami i ścieżką dydaktyczną:

 • Smerek – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Berehy Górne (Główny Szlak Beskidzki)
 • Połonina Wetlińska (schronisko) – Przełęcz Wyżna
 • Połonina Wetlińska (schronisko) – camping „Górna Wetlinka”
 • Wetlina – Przełęcz M. Orłowicza – Zatwarnica (na obrzeżach Połoniny Wetlińskiej)
 • Wetlina – Przeł. M. Orłowicza – Połonina Wetlińska – Przeł. Wyżna i camping „Górna Wetlinka” (ścieżka przyrodnicza „Pełnik”, biegnąca wzdłuż szlaków pieszych)

Najszybsze wejście to szlak żółty z Przełęczy Wyżnej i jest to najczęściej wybierana droga do Chatki Puchatka. Najwięcej można zobaczyć przemierzając cała Połoninę Wetlińską wraz ze Smerekiem szlakiem czerwonym z Brzegów Górnych (Berehy Górne) do Kalnicy. Tą drogą przejdziemy całą Grzbiet Połoniny Wetlińskiej, podziwiając niesamowite widoki.

One thought on “Połonina Wetlińska

 1. Roxi

  Połonina Wetlińska – piękny kawałek Bieszczadów, polecam wszystkim którzy nie byli, bo tym którzy już byli polecac nie trzeba 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.