Połonina Caryńska

Połonina Caryńska (Berehowska) Rozciąga się w kierunku wschód-zachód między Ustrzykami Górnymi i Berehami Górnymi, granicząc z Działem (pasmo graniczne) poprzez Przełęcz Wyżniańską od południa, a od północy z Magurą Stposiańską, od Której Połoninę Caryńską dzieli nie istniejąca już wieś Caryńskie, od której to wzięła (Połonina oczywiście) swoją nazwę.
Połonina Caryńska tworzy grzbiet mający niespełna 5km z trzema wyraźnymi kulminacjami mającymi powyżej 1200m, licząc od zachodu odpowiednio: 1256m, 1297m (Kruhly Wierch) i 1239m.


Połonina Caryńska – cała trasa Ustrzyki Górne – Brzegi Górne


Połonina Caryńskia - widok na Połoninę Wetlińską
Widok z Połoniny Caryńskiej – z jej kulminacji (1297 m.n.p.m.) najbliższej Brzegom Górnym – na Połoninę Wetlińską

Z grzbietu Połoniny Caryńskiej we wszystkich kierunkach możemy podziwiać niesamowicie piękne panoramy. Zaczynając od wschodu i poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara po kolei można zobaczyć: Bukowe Berdo, Kopę Bukowską, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec, Tarnicę, Szeroki Wierch, dalej jest widok na szczyty ukraińskie (Starostyna, Pliszka, Pikuj) i dalej już na południu Wielką Rawkę i Małą Rawkę, Rabią Skałę, Okrąglik i już na zachodzie Jasło, a trochę bardziej w prawo Połoninę Wetlińską której nie sposób nie zauważyć, wraz z Chatką Puchatka. Obracając się dalej w kierunku północnym możemy podziwiać odrobinę niższe bieszczadzkie szczyty jak Okrąglik, Dwernik Kamień i w końcu Magurę Stuposiańką. Nie są to oczywiście wszystkie szczyty Widziane z Połoniny Caryńskiej, ale chyba te najważniejsze i najbardziej widoczne udało się tu wymienić.

Podobnie jak Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska jest typowym przykładem bieszczadzkiej połoniny prezentując bujne trawy po nasłonecznionej, południowej stronie i borówczyska od strony północnej. Linia lasu przebiega trochę niżej, a sam las dość szybko przechodzi w wiejskie łąki ze względu na gospodarkę dawniej istniejących tutaj wsi.

Szlaki prowadzące do Połoniny Caryńskiej i biegnące przez nią:

  • Główny Szlak Beskidzki na odcinku Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska – Brzegi Górne
  • szlak turystyczny zielony Przysłup Caryński – Połonina Caryńska – Przełęcz Wyżniańska – Mała Rawka
  • Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska – Brzegi Górne oraz Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska (ścieżka przyrodnicza „Buk” biegnąca wzdłuż szlaków pieszych; wchodząca w skład ścieżek przyrodniczych w Bieszczadzkim Parku Narodowym)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.