Połonina Bukowska

Połonina Bukowska biegnie, patrząc od zachodu, od Kopy Bukowskiej przez Halicz, Rozsypaniec, Przełęcz Bukowską dalej po granicy państwa do Kińczyka Bukowskiego. Tak naprawdę nie do końca ustalono gdzie się zaczyna, jak biegnie a nawet gdzie kończy Połonina Bukowska, jednak na potrzeby tej strony możemy przyjąć taki jak wyżej wymieniony jej przebieg, a to ze względu na szlak czerwony biegnący właśnie prawie dokładnie tą trasą, a także ze względu na niedostępność sporej części Połoniny Bukowskie dla ruchu turystycznego.

Zatem, na potrzeby tego opracowania przyjmijmy że do dostępnej i znajdującej się części Połoniny Bukowskie należą:

  • Kopa Bukowska 1320 m n.p.m.
  • Halicz 1333 m n.p.m.
  • Rozsypaniec 1280 m n.p.m.
  • Kińczyk Bukowski 1251 m n.p.m.

Przez dostępną, polską część Połoniny Bukowskiej wiedzie jeden szlak turystyczny w kolorze czerwonym, który jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego i właśnie tu kończy (albo zaczyna) swój przebieg – dokładnie w Wołosatem.


Dostępna dla turystów część Połoniny Bukowskiej


Interesujący nas fragment szlaku czerwonego ma swoje końce w Przełęczy Goprowskiej i Przełęczy Bukowskiej.

Do Przełęczy Goprowskiej możemy dotrzeć na kilka sposobów:

  • z Wołosatego szlakiem niebieskim, a później z siodła pod Tarnicą szlakiem czerwonym i niebieskim,
  • z Ustrzyk Górnych szlakiem czerwonym przez szeroki wierch, a później z siodła pod Tarnicą szlakiem czerwonym i niebieskim,
  • z Widełek szlakiem niebieskim przez Bukowe Berdo, krzemień aż do samej Przełęczy Goprowskiej
  • z Mucznego szlakiem żółtym pod Bukowe Berdo i dalej niebieskim przez Bukowe Berdo, krzemień aż do samej Przełęczy Goprowskiej

Do Przełęczy Bukowskiej wiedzie tylko szlak czerwony z Wołosatego prowadzący drogą asfaltową, a później szutrową.

Połonina Bukowska – rozejrzyj się dookoła

Widok Z Halicza
Widok z Halicza na Tarnicę (pierwsza od lewej), Szeroki Wierch, Przełęcz Gorprowską, Krzemień i Kopę Bukowską

Połonina Bukowska w opisywanym fragmencie charakteryzuje się jednymi z najpiękniejszych widoków w Bieszczadach. Trasa prowadzi od Przełęczy Goprowskiej po stoku Krzemienia i Kopy Bukowskiej (niestety oba szczyty są zamknięte dla turystów) na Halicz. Tutaj należy się koniecznie zatrzymać, ponieważ mamy okazje podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków w Bieszczadach. Na pierwszym planie patrząc na zachód możemy podziwiać Tarnicę i Szeroki Wierch, a dalej w prawo Krzemień i Kopę Bukowską. Na dalszym planie Połonina Caryńska i Magura Stuposiańska. Warto spojrzeć na wschód, by podziwiać płaską kopę Wołowego, zwanego potocznie Trumną ze względu na kształt. Spoglądając trochę w prawo możemy oglądać kontynuację Połoniny Bukowskiej, na której przedłużeniu dojrzymy Pikuj, a przy dobrej widoczności powinniśmy w dali dostrzec Gorgany. W kierunku Południowym widać Rozsypaniec do którego widzie dalej nasza trasa.

Dalej idziemy przez Rozsypaniec w kierunku Przełęczy Bukowskiej, cały czas podziwiając po prawej stronie Tarnicę i spoglądając w lewo bo tam biegnie Połonina Bukowska z charakterystyczną drogą graniczną – można także dojrzeć słupy graniczne.

2 thoughts on “Połonina Bukowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.