Bieszczady – kraina odkryta na nowo po latach

Bieszczady są magicznym i unikalnym pasmem górskim, które już dawno zyskało uznanie w oczach turystów. Bieszczady kuszą uroczymi zakątkami oraz wspaniałymi zabytkami, ukrytymi w górskich dolinach. Jakie atrakcje na ich terenie zasługują na szczególną uwagę? Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki w Bieszczady? Atrakcji jest tu wiele. To dzięki nim oraz pięknym krajobrazom tak dobrze rozwija się tu turystyka. Goście spragnieni kontaktu z przyrodą i wyjątkową kulturą bez problemów znajdą tu noclegi, dzięki czemu będą mogli swobodnie poświęcić się poznawaniu największych atrakcji w Bieszczadach. A tych jest sporo.

Bieszczady jako kraina Bojków i Łemków znane są przede wszystkim z niezwykłych perełek drewnianej architektury. Wyjątkowo piękne cerkwie można podziwiać w Równi oraz w Smolniku nad Sanem, wspaniale prezentuje się też cerkiew w Uluczu, która uznawana jest za jedną z najstarszych cerkwi w Polsce. Miłośnicy sztuki cerkiewnej koniecznie też powinni odwiedzić Sanok, w którym można ujrzeć piękną i niezwykle bogatą kolekcję ikon. Dla miłośników kultury ludowej i lokalnej architektury w tym mieście znajdzie się i inna atrakcja. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to wspaniały skansen, który nie bez powodu uznawany jest za jeden z najciekawszych w Polsce. Z kulturą łemkowską można się zetknąć również w Komańczy, w której działa niewielka placówka muzealna. Prywatne zbiory pozwalają na zapoznanie się z łemkowskimi strojami oraz sprzętami, z których Łemkowie korzystali w swych gospodarstwach.

Ale Bieszczady to nie tylko cerkwie i drewniane chyże. To również cenne pamiątki po społeczności żydowskiej. Aby się z nimi zetknąć wystarczy odwiedzić Lesko. Tu znajduje się wspaniały kirkut oraz jedyna w swoim rodzaju synagoga – wyjątkowy przykład architektury na ziemiach polskich. Bieszczady kuszą też malowniczymi ruinami. Ruiny klasztoru w Zagórzy są jednym z symboli tego terenu, mniej znany, za to równie fascynujący okazuje się zamek Sobień, z którego ruinami wiąże się tak wiele legend.

Bieszczady są jednak najchętniej odwiedzane ze względu na swe przyrodnicze bogactwo. Dolina Sanu zachwyca pięknymi torfowiskami, niezwykłą malowniczością zadziwia też dolina Osławy. Doskonale znanym punktem na turystycznej mapie tej krainy są słynne Jeziorka Duszatyńskie. Największym hitem tej ziemi są jednak połoniny – niezwykłe, górskie łąki, po których wędrówka może każdemu turyście dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. W Nowosiółkach czeka ciekawe muzeum przyrodnicze, z kolei w Ustrzykach Górnych można zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Dzięki licznym atrakcjom każda wycieczka w Bieszczady może się zmienić w niezapomnianą przygodę. Wizyta na zaporze w Solinie, kurs bieszczadzką ciuchcią czy wizyta w stadninie koni huculskich – oto ciekawostki, które mogą umilić pobyt w tej niezwykłej krainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.